Aspartaam võib vähki tekitada kuid tarbijale ohutu

Kommenteeri - Aspartaam võib vähki tekitada kuid tarbijale ohutu

Aspartaam võib vähki tekitada kuid tarbijale ohutu

Rahvusvaheline Vähiuuringute Agentuur (IARC) ja Maailma Terviseorganisatsiooni juures olev lisaainete ekspertkomitee (JECFA) avaldasid teineteisest sõltumatud hinnangud toidu lisaaine aspartaami tervisemõjude kohta. Aspartaam kui aine võib olla vähki tekitav, ent ohtu tarbijatele pole, sest praegused hinnangulised tarbimiskogused on lihtsalt piisavalt väikesed.

Aspartaami kasutatakse magusainena suhkruasendajana karastusjookides, näiteks nagu Coca Cola Zero.

Vähiuuringute agentuur liigitas aspartaami piiratud tõendite alusel võimalike vähki tekitavate ainete gruppi 2B, ent ei andnud hinnanguid, millise kokkupuute taseme või viisi juures mõju avaldub. „See tähendab, et aine kui selline võib olla ohtlik, ent seda, millistest kogustest alates oht väljendub, nende uuring ei ütle,“ selgitas Mari Reinik, Riigi Laboriuuringute ja Riskihindamise Keskuse direktori asetäitja riskihindamise valdkonnas.

Võimalike terviseohtude riski tarbijatele hindas lisaainete ekspertkomitee, kes leidis, et senine ohutu ööpäevane kogus ehk ADI jääb kehtima. „Aspartaami päevane tarbimine jääb nii lastel kui ka täiskasvanutel alla praeguse ADI. Täiskasvanu peaks ööpäevas jooma peaaegu viis liitrit aspartaami sisaldavat suhkruvaba karastusjooki, et saaksime rääkida ohust tervisele,“ rääkis Reinik.

Erinevaid riske aitab aga jätkuvalt maandada mitmekülgne toitumine. „Miski ei asenda tasakaalustatud ja mitmekülgset toitumist. Just nii saame kätte kõik vajalikud ained ja väldime olukorda, et mõnda ainet tarbime üleliia,“ paneb Reinik tarbijatele südamele.

Toidu lisaainete sisalduse kohta saab infot toote märgistuselt, millel peavad ained olema välja toodud kas nime või E-numbriga. Aspartaami (lisaaine E-numbriga E 951) kasutamise puhul on tootel lisaks märge „sisaldab fenüülalaniini allikat“, mis on hoiatuseks haruldase ainevahetushaiguse fenüülketonuuria põdejatele.

Kõikide magusainete puhul on kasutamine lubatud ainult juhul, kui need ei tekita kaariest ning neid kasutatakse vähendatud energiasisaldusega, lisatud suhkruta või eritoitudes. Euroopa Liidus (sh Eestis) hindab lisaainete ohutust Euroopa Toiduohutusamet (EFSA). EFSA uuendas aspartaami saadavushinnanguid ning praegu ei viita andmed sellele, et aspartaami tarbimine ületaks üheski vanusegrupis ohutut ööpäevast kogust.

Lisas: pistik | Lisatud: 16.07.2023 14:53 | Uuendatud: 16.07.2023 14:59

Kommenteeri

BB-kood:


Smailid:
RõõmusNäitab keeltNaljakasKuriKurb
Nimi:

E-mail:

Kommentaar:


Vaata lisaks

Täna, 12. veebruaril 2025 on Eestis pilves, väheste selgimistega ilm

Täna, 12. veebruaril 2025 on Eestis pilves, väheste selgimistega ilm. Põhja-Eestis sajab kohati vähest lund ja lörtsi, sekka võib tulla jäävihma. Puhub läänekaare tuul 2-8, põhjarannikul puhanguti kuni 12 m/s. Õhutemperatuur on -1..-6°C. Põhja-Eesti teedel on kohati libeduseoht!

Täna peaks riigikogus tulema arutulusele peaminister Michali umbusaldusavaldus

Eesti Valitsus otsustas erakorralisel e-istungil taotleda Riigikogu juhatuselt, et peaminister Kristen Michalile esitatud umbusaldusavaldust arutataks täna parlamendis esimesel võimalusel.

Tänane, 11. veebruari 2025 ilm Eestis on Pilves selgimistega

Tänane, 11. veebruari 2025 ilm Eestis on pilves selgimistega. Ennelõunal on paiguti udu ning kaasneb ka uduvihma. Puhub muutliku suunaga tuul 1-6, Liivi lahe piirkonnas idakaare tuul 3-9 m/s. Õhutemperatuur on 0..-6°C.

Täna, 10. jaanuaril 2025 Eestis pilvisus hõreneb

Täna, 10. jaanuaril 2025 Eestis pilvisus hõreneb. Sajuta. Puhub valdavalt põhjakaare tuul 1-6, Liivi lahe ümbruses puhanguti kuni 10 m/s. Õhutemperatuur on -1..-6, Lääne-Eestis kohati kuni +1°C.

Sünnipäeva e-kaardid

Saada tervitused digitaalselt e-kaardiga nii kaugele kui lähedale ja tee kõik rõõmsaks!

Sünnipäeva luuletused

Otsid luuletust või salmi, et see lisada kaardile, siit leiad kindlasti sobiva!