Kommenteeri - Neljapäeval tähistatakse vastupanuvõitluse päeva
Neljapäeval, 22. septembril, möödub 78 aastat päevast, mil algas meie vastupanu 1991. aastani kestnud Nõukogude okupatsioonile Eestis. Vastupanuvõitluse päeval tähistame igaühe panust võitluses okupatsioonivõimu vastu ning vaba ja iseseisva Eesti eest.
„Eesti ei alistunud kunagi,“ ütles riigisekretär Taimar Peterkop. „Vastupanuvõitluse olulisusest saame tänase Vene agressioonisõja taustal Ukrainas paremini aru kui kunagi varem. Meie kogemus näitab, et maad võib ju okupeerida, kuid seni, kuni rahvas ei väsi võitlemast, on põhjus ja kohustus demokraatlikel riikidel okupatsiooni mittetunnustada ning seni on võimalik taastada oma iseseisvus, kord ja vabadus,“ ütles Peterkop.
- Tähtpäeva hommikul kell 7.04 heiskab XXI Kooli liputoimkond Eesti lipu Pika Hermanni torni. Sellega osutatakse koolinoorte kaalukale rollile vastupanuvõitluses okupatsioonivõimule ning XXI Kooli õuel 21. juunil 1940 Sidepataljoni ja okupatsioonivägede vahel peetud lahingule.
- Kell 13 toimub mälestustseremoonia Otto Tiefi haual Metsakalmistul. Kõneleb riigisekretär Taimar Peterkop ning asetatakse mälestuskimbud nii Tiefi hauale kui tema valitsuse liikmete mälestuskivi juurde. Peale mälestustseremooniat liigutakse riigivanemate kenotaafi juurde, kus süüdatakse mälestusküünlad. Otto Tief oli 18. septembril 1944 ametisse nimetatud valitsuse juht, mis taastas loetud päevadeks Eesti iseseisvuse ja otsustas jätkata võitlust iseseisva Eesti eest paguluses.
- Kell 16 algab riigivanemate mälestusjumalateenistus Hageri kirikus. Koos EELK peapiiskop Urmas Viilmaga teenib EELK Lääne-Harju praost, Hageri koguduse õpetaja Jüri Vallsalu. Süüdatakse mälestusküünlad ning mälestuskõne peab MTÜ Konstantin Pätsi Muuseumi juhatuse liige Trivimi Velliste. Kümnest Eesti riigivanemast kaheksa tapeti või suri okupatsioonivõimu tegevuse tõttu. Nende poolt sõnastatud ja elluviidud väärtused aitasid rahval alal hoida Eesti aateid.
- Kell 17 algab Vabamus püsiekspositsiooni külastus giidiga. Huvilised saavad end registreerida kell 17.00 algavale tasuta ekskursioonile. Giidiga külastatakse muuseumi püsiekspositsiooni "Vabadusel ei ole piire".
- Kell 18 algab akadeemiliste organisatsioonide rongkäik Tallinna raekoja platsilt mööda Harju tänavat Vabadussõja võidusamba jalamile. Kell 18.15 toimub pärjaasetamise tseremoonia, pärjad asetavad kaitseminister Hanno Pevkur, Tallinna abilinnapea Tanel Kiik ja Eesti Korporatsiooni Liidu nimelt korp! Fraternitas Tartuensise esindus. Kell 18.20 algab tudengite traditsiooniline kõnekoosolek, tervituskõne peab kaitseminister Hanno Pevkur ja kaaskõne peab korp! Fraternitas Tartuensise vilistlane Andrus Karnau. Tudengiorganisatsioonid osutasid nii otsest relvastatud ja organisatoorset kui intellektuaalset vastupanu läbi terve okupatsiooniaja. Väheoluline ei ole tudengiorganisatsioonide tegevus iseseisvuse taastamisel.
Vaata ka: Rahvakalendri tähtpäevad ja riigipühad
Teema: Tähtpäev
Lisas: pistik | Lisatud: 21.09.2022 14:32