COVID-19 vaktsiinid on haiguse raske vormi ja haiglaravi vajaduse vältimisel ka omikroni puhul tõhusad

Kommenteeri - COVID-19 vaktsiinid on haiguse raske vormi ja haiglaravi vajaduse vältimisel ka omikroni puhul tõhusad

COVID-19 vaktsiinid on haiguse raske vormi ja haiglaravi vajaduse vältimisel ka omikroni puhul tõhusad

Euroopa Ravimiamet (EMA) on pidevalt kogunud COVID-19 vaktsiinide tõhususe kohta andmeid ning seda on tehtud ka viiruse omikrontüve korral, mis on nüüdseks levinud kogu Euroopa Liidus (EL). Viimased andmed näitavad, et vaktsiinid töötavad ka omikroni puhul.

Vaata ka: Koroonaviirus maailmas ja Eesti koroonaviiruse kaart ja statistika

Lõuna-Aafrikast, Ühendkuningriigist ja mõnest Euroopa Liidu riigist pärinevad andmed näitavad, et kuigi koroonaviiruse omikrontüvi on senistest viirustüvedest nakkavam, on selle tüve nakkuse tagajärjel haiglaravi vajaduse risk väiksem. Hinnanguliselt on see kolmandik kuni pool deltatüve nakkusega haiglasse sattumise riskist.

Hiljuti avaldatud andmed viitavad, et olemasolevad COVID-19 vaktsiinid kaitsevad omikrontüve nakkuse korral sümptomaatilise haiguse vastu nõrgemini kui teiste tüvede puhul ning see kaitse väheneb ajas. Selle tulemusena nakatub omikrontüvega rohkem ka vaktsineeritud inimesi.

Samas näitavad andmed sedagi, et vaktsineerimine tagab omikrontüvest põhjustatud haiguse raske vormi ja haiglaravi vajaduse eest tugeva kaitse ning et tõhustusannus tagab parema kaitse kui esmane vaktsineerimiskuur. Lõuna-Aafrika andmete põhjal kaitsevad kaks vaktsiiniannust inimesi haiglaravi vajaduse eest 70% tõhususega; Ühendkuningriigi andmed viitasid, et mõni kuu pärast esialgset vaktsineerimiskuuri kaitse küll nõrgeneb, kuid tõhustusannuse järel tõusis kaitse haiglaravi vajaduse eest 90%-ni. 

EMA jätkab vaktsiinide tõhususe, COVID-19 haiguse raske vormi ja ringlevate tüvede kohta andmete kogumist ja hindamist. Nende andmete põhjal võidakse teha liikmesriikidele vaktsineerimisstrateegia osas soovitusi. EMA rõhutab jätkuvalt, et vaktsineerimine on pandeemiast jagu saamisel möödapääsmatu ja seetõttu tuleb jätkata pingutustega suurendada praegu vaktsineerimata või osaliselt vaktsineeritud inimeste täielikku vaktsineerimist ning tõhustusannuste manustamist.


Teema: Vaktsineerimine, Koroonaviirus

Lisas: pistik | Lisatud: 13.01.2022 11:38

Kommenteeri

BB-kood:


Smailid:
RõõmusNäitab keeltNaljakasKuriKurb
Nimi:

E-mail:

Kommentaar:


Vaata lisaks

Täna, 12. veebruaril 2025 on Eestis pilves, väheste selgimistega ilm

Täna, 12. veebruaril 2025 on Eestis pilves, väheste selgimistega ilm. Põhja-Eestis sajab kohati vähest lund ja lörtsi, sekka võib tulla jäävihma. Puhub läänekaare tuul 2-8, põhjarannikul puhanguti kuni 12 m/s. Õhutemperatuur on -1..-6°C. Põhja-Eesti teedel on kohati libeduseoht!

Täna peaks riigikogus tulema arutulusele peaminister Michali umbusaldusavaldus

Eesti Valitsus otsustas erakorralisel e-istungil taotleda Riigikogu juhatuselt, et peaminister Kristen Michalile esitatud umbusaldusavaldust arutataks täna parlamendis esimesel võimalusel.

Tänane, 11. veebruari 2025 ilm Eestis on Pilves selgimistega

Tänane, 11. veebruari 2025 ilm Eestis on pilves selgimistega. Ennelõunal on paiguti udu ning kaasneb ka uduvihma. Puhub muutliku suunaga tuul 1-6, Liivi lahe piirkonnas idakaare tuul 3-9 m/s. Õhutemperatuur on 0..-6°C.

Täna, 10. jaanuaril 2025 Eestis pilvisus hõreneb

Täna, 10. jaanuaril 2025 Eestis pilvisus hõreneb. Sajuta. Puhub valdavalt põhjakaare tuul 1-6, Liivi lahe ümbruses puhanguti kuni 10 m/s. Õhutemperatuur on -1..-6, Lääne-Eestis kohati kuni +1°C.

Sünnipäeva e-kaardid

Saada tervitused digitaalselt e-kaardiga nii kaugele kui lähedale ja tee kõik rõõmsaks!

Sünnipäeva luuletused

Otsid luuletust või salmi, et see lisada kaardile, siit leiad kindlasti sobiva!