Kommenteeri - Eesti Valitsus kehtestas uued piirarvud nakkusohutuse kontrollita üritustel ja tegevustes
Valitsus kiitis reedesel e-istungil heaks korralduse, mis taastas alates 2. augustist ühistranspordis maskikandmise kohustuse ning vähendab alates 9. augustist nakkusohutuse kontrollita üritustel ja tegevustes osalejate piirarve; edaspidi saab suurema külastajate arvuga tegevusi korraldada vaid siis, kui on tagatud kõigi külastajate nakkusohutus ja selle kontroll.
Vaata ka: Koroonaviirus maailmas ja Eesti koroonaviiruse kaart ja statistika
Valitsus otsustas juba esmaspäeval, et alates 2. augustist võib siseruumides toimuvatel üritustel ja tegevustes, kus nakkusohutuse kontrolli ei toimu, osaleda kuni 500 ja väljas kuni 1500 inimest. Tänase korralduse kohaselt on alates 9. augustist sisetingimustes toimuvatel kontrollita üritustel ja tegevustes lubatud kuni 50 ning õues kuni 100 osalejat. Sisetingimustes kehtib piirarv kogu hoones või territooriumil, näiteks mitte vaid ühes teatrisaalis, vaid kogu teatris.
Uued piirarvud hakkavad kehtima nakkusohutuse kontrollita avalikel koosolekutel ja üritustel, sealhulgas konverentsidel, teatrietendustel, kontsertidel, kinoseanssidel, samuti meelelahutusteenuse osutamisel, näiteks ööklubis, kasiinos, piljardisaalis ja laste mängutoas. Piirarvud kehtivad ka jumalateenistustel, muuseumides ja näitustel.
Samuti puudutavad uued piirarvud sportimist, treenimist, noorsootööd, huvitegevust ja -haridust, täienduskoolitust ja -õpet, spordivõistluste ning spordi- ja liikumisürituste korraldamist ning kehtivad ka avalikuks kasutamiseks mõeldud saunades, spaades, basseinides, veekeskustes ja ujulates ning toidukohtades.
Toitlustusasutustes ning saunades, spaades, basseinides, veekeskustes ja ujulates ei eristata korraldusse tehtud muudatuse kohaselt edaspidi enam sise- ja välitingimusi, sest enamasti kasutavad näiteks kohviku väliterrassil või välibasseinis viibijad ka kohviku või spaa siseruume. See tähendab, et nendes kohtades võib alates 9. augustist nii sise- kui ka välitingimustes kokku ilma nakkusohutuse kontrollita viibida kuni 50 inimest. Toidu kaasaostmisel piirarvu ei arvestata.
Uued piirarvud ei puuduta kaubandustegevust ja teiste teenuste, sealhulgas majutusteenuse osutamist, kus jäävad kehtima inimeste hajutamise ja desinfitseerimise nõuded.
Suurema osalejate arvuga üritused ja tegevused vaid COVID-19 tõendiga
Kui üritustel või tegevustes osaleb siseruumides üle 50 ja väljas üle 100 inimese, siis tuleb tagada kõigi külastajate nakkusohutus ja selle kontroll. See tähendab, et üritustel ja tegevustes saavad osaleda üksnes vaktsineerimiskuuri läbinud, COVID-19 haiguse läbi põdenud või negatiivse testitulemusega inimesed. Sisetingimustes võib sel juhul olla kuni 6000 ja välitingimustes kuni 12 000 külastajat.
Üritusel või tegevuses osalemiseks saab kuni 48 tundi varem teha antigeeni kiirtesti või kuni 72 tundi varem PCR-testi. Testimise peab läbi viima tervishoiuteenuse osutaja. Üritusel või tegevuses osalemiseks peab testitulemus olema negatiivne.
Kui seni oli korraldajal kohustus võimaldada antigeeni kiirtesti teha ka vahetult enne ürituse toimumist kohapeal, siis täna heaks kiidetud muudatusega see nõue kaob. Korraldaja võib küll endiselt terviseameti juhiseid järgides kiirtesti tegemise võimalust pakkuda, kuid kui ta seda ei tee, peab testitulemusega siseneda sooviv inimene enda testimise tervishoiuteenuse osutaja juures ise korraldama.
Enne ürituse või tegevuse algust peavad kõik vaktsineeritud, haiguse läbi põdenud või testi teinud inimesed esitama korraldajale vastava tõendi. Korraldaja peab kontrollima kõigi osalejate tõendeid, nende ehtsust ja kehtivust ning kahtluse korral tuvastama tõendi esitaja isikusamasuse. Kontrollida tuleb kõiki pealtvaatajaid, aga ka näiteks töötajaid, toitlustajaid ja esinejaid. Kui inimene oma nakkusohutust ei tõenda, siis ei saa ta üritusel või tegevuses osaleda.
Oma nakkusohutust ehk vaktsineerimist, COVID-19 haiguse läbipõdemist või negatiivset testitulemust ei pea esialgu tõendama alla 18-aastased inimesed. Kui vaktsineerituse hõlmatus alla 18-aastaste hulgas suureneb ja noortel on olnud võimalus saada ka teine vaktsiinidoos, vaadatakse vanusepiir üle. Lisaks ei nõuta negatiivset testi ka erivajadustega inimestelt, kui nende testimine ei ole mõistlik.
Maskikandmise kohustus ühistranspordis
Alates 2. augustist taastub nina ja suu katmise kohustus ühistranspordis, et vähendada piiratud ruumiga ühissõidukites koroonaviirusega nakatumist. Maski ei pea kandma alla 12-aastased lapsed ega siis, kui see pole tervislikel põhjustel või muid olulisi põhjusi arvestades mõistlik.
Muudatused tuginevad terviseameti hinnangule ja nende eesmärk pidurdada COVID-19 haigusjuhtude arvu tõusu ning sellega kaasnevat koormust haiglatele.
Vaata ka tänast Terviseameti pressikonverentsi 🎥:
Teema: Koroonaviirus, Eesti Valitsus