Teaduslik läbimurre: Eesti teadlaste leiutatud teedrajav hingamise ja südametöö sensor tõhustab COVID-19 patsientide ravi

Kommenteeri - Teaduslik läbimurre: Eesti teadlaste leiutatud teedrajav hingamise ja südametöö sensor tõhustab COVID-19 patsientide ravi

Teaduslik läbimurre: Eesti teadlaste leiutatud teedrajav hingamise ja südametöö sensor tõhustab COVID-19 patsientide ravi

Tallinna Tehnikaülikooli (TalTech) teadlased lõid prototüübi innovaatilisele sensorile, mis monitoorib kopsude ventilatsiooni ja hapniku edasikandumist kudedesse vereringe kaudu. Uus sensor tõhustab COVID-19 diagnoosiga patsientide seisundi jälgimist ja ravi ning selle abil saab monitoorida hingamisraskuste käes kannatavate haigete hapnikuvajadust.

Vaata ka: Koroonaviiruse info ja Koroonaviiruse kaart ja statistika koos diagrammidega

Terviseameti andmetel kogeb ligi viiendik koroonaviiruse põhjustatud COVID-19 haigetest hapnikupuudust, mille kõige raskemad tagajärjed on ajukahjustus ja surm.

TalTechi Seebecki instituudi emeriitprofessor Mart Min sai koos oma uurimisgrupiga valmis impedantsil põhineva randme ümber kinnitatava sensori prototüübi, mis annab infot nii kopsude töö kui ka hapniku omastamise ja südamerütmi kohta. Kõiki neid näitajad seiratakse korraga ning reaalajas. 

“Seadme eelis on see, et lisaks südame ja kopsude tööle saab näha, kui palju hapnikku inimese organism omandab. Seda saab mõõta nii kodus, haige transportimisel kui ka ambulatoorse ja kliinilise ravi tingimustes. Randmele kinnitatud väike sensor aitab avastada esmaseid haigusnähte, jälgida haiguse kulgu, signaliseerida kõrvalekalletest ja ohtudest ning soovitada ravi muutmist hetkeolukorrale vastavalt,” selgitab professor Min, kelle sõnul on sensorist kasu ka neil patsientidel, kes vajavad juba hingamisaparaati. “Sensor annab informatsiooni haige hapnikuvajadusest igal hetkel ja nii saab hingamisaparaadi juhtimisel neid andmeid kasutada. Selle kaudu näeme võimalust koroonaviirusest põhjustatud vaevuste vähendamiseks ja surmajuhtumite piiramiseks. Samas ei piirdu sensori rakendused kaugeltki mitte ainult koroonaviirusest põhjustatud kopsukahjustuste seirega.”

Sensor kinnitatakse inimese käele ja see töötab nahapealsete elektroodidega. Infovahetus ja andmesalvestus toimib läbi õhu traadita andmeside kaudu. Andmete saamiseks mõõdab sensor randme kaudu radiaalarteri ja selle lähedaste kudede impedantsi. Impedantsspektroskoopia on mitmesuguste materjalide ja struktuuride - nii bioloogiliste ja keemiliste kui metallide, sulamite, komposiitmaterjalide - ning süsteemide analüüsimine elektriliste signaalidega võimalikult lihtsal, kiirel, täpsel ja kulupõhisel viisil.

Sensori lahendused on praegu patentimisel Euroopas, Ameerikas ja Hiinas. “On olemas sensori prototüüp ja jätkub seadme arendustöö. Soovime, et sensorit saaks hakata tootma esimesel võimalusel siinsamas Eestis ja seda on lubanud toetada ka Eesti Elektroonikatööstuse Liit. Koostöö on kokku lepitud Ida-Tallinna Keskhaiglaga ja Tehnoloogia Arenduskeskusega ELIKO, huvi on üles näidanud ka Sorbonne’i Ülikool ja Aacheni Tehnikaülikool,” kinnitab professor Min.

Mart Min on TalTechi infotehnoloogia teaduskonna Thomas Johann Seebecki instituudi emeriitprofessor, kes on paljude aastate jooksul kasutanud impedantsi mõju südame ja veresoonkonna töö uurimisel. Koos inseneridest ja arstidest meeskonnaga leiutas ta 2005. aastal adaptiivse südamestimulaatori (rütmuri) jaoks lahenduse, mis oskab aru saada inimorganismi verevarustuse vajadusest, ehk sellest, kas inimene parasjagu puhkab, magab, teeb sporti või on ärevuses, ning vastavalt sellele muuta stimuleerimise rütmi (südame löögisagedust). Lisaks impedantsile on ta tegelenud ka vektormõõtmise vahenditega elektrokeemiliste ja biomeditsiiniliste mõõtmiste tarbeks, aga ka atmosfäärifüüsika mõõteinstrumentide väljatöötamisel, näiteks telespektromeetri "Faza" loomisel kosmilise orbitaaljaama "Mir" jaoks.

Tallinna Tehnikaülikooli Thomas Johann Seebecki elektroonikainstituut on IT-teaduskonna üksus, kuhu kuuluvad elektroonika ja sidetehnika õppekeskus, kognitroonika teaduslabor, kommunikatsioonisüsteemide uurimisrühm ja mõõteelektroonika uurimisrühm. Seebecki instituudist on kasvanud välja mitmeid maailma muutvaid leiutisi, üheks silmapaistvamaks näiteks on täiustused südamestimulaatorile, mida on müüdud miljoneid, tänapäeval tegeleb instituut muuhulgas 5G tehnoloogia uuringutega. 

Lisas: pistik | Lisatud: 27.04.2020 11:44 | Uuendatud: 27.04.2020 11:44

Kommenteeri

BB-kood:


Smailid:
RõõmusNäitab keeltNaljakasKuriKurb
Nimi:

E-mail:

Kommentaar:


Vaata lisaks

Täna, 10. jaanuaril 2025 Eestis pilves, intensiivne lume- ja lörtsisadu koos tuisuga

Täna, 10. jaanuaril 2025 on Eestis pilves ilm. Lume- ja lörtsisadu laieneb lõuna poolt üle Eesti, pärastlõunal muutub sadu intensiivsemaks, tuiskab. Mitmel pool tuleb sekka jäävihma ja on jäidet. Puhub idakaare tuul 4-9, puhanguti 13, saartel ja rannikul tugevneb kirdetuul 12-17, puhanguti 24 m/s. Õhutemperatuur on -2..+3°C. Sajus ja tuisus on nähtavus halb ja teed on libedad!

Täna öösel ja homme hommikul on saju tõttu keerulised teeolud

Transpordiamet hoiatab keeruliste teeolude eest täna öösel ja homme hommikul saabuva saju tõttu. Täna, 6. jaanuari õhtul jõuab saartele ja Liivi lahe ümbrusse tihe lumesadu ja levib öösel üle maa kirde suunas. Tuiskab ning lund lisandub 5–10 cm. Tihedas lumesajus ja tuisus on nähtavus halb ning teeolud muutuvad täna öösel ja homme hommikul keeruliseks.

Täna, 9. jaanuaril 2025 Eestis pilves selgimistega, sajab lund, lörtsi ja vihma

Täna, 9. jaanuaril 2025 on Eestis pilves selgimistega ilm. Mitmel pool sajab nii lund, lörtsi kui ka vihma, õhtul jääb sadu harvemaks. Puhub edela- ja lõunatuul 5-12, rannikul puhanguti kuni 17 m/s, pärastlõunal tuul aegamisi nõrgeneb. Õhutemperatuur on -1..+2, saarte rannikul kuni +4°C.

Rekordilised võidud online kasiinodes

Kasiinod on läbi aegade pakkunud inimestele põnevust ja hasarti ja kuigi jackpoti võiduvõimalus on äärmiselt väike, loodab iga mängija siiski seda kätte saada. Paljudele on tuttav ütlus "maja alati võidab," mis peegeldab reaalsust, kus kasiino on alati soodsamas positsioonis.

Sünnipäeva e-kaardid

Saada tervitused digitaalselt e-kaardiga nii kaugele kui lähedale ja tee kõik rõõmsaks!

Sünnipäeva luuletused

Otsid luuletust või salmi, et see lisada kaardile, siit leiad kindlasti sobiva!