Uus riigikogu koosseis pidas avaistungi, Riigikogu uueks esimeheks valiti Hussar
Eile, 10. aprillil toimus XV Riigikogu koosseisu avaistung, Riigikogu uueks esimeheks valiti Lauri Hussar, aseesimeesteks vastavalt Toomas Kivimägi ja Jüri Ratas.
Esimese istungi avas president Alar Karis, kes esines ka kõnega.
Karis esitas oma soovitused uuele Riigikogu koosseisule. „Järgmise nelja aasta jooksul peavad siin saalis sündima otsused, mis on praeguse murdeaja kõrgusel,“ ütles president.
„Valija on teile kõigile andnud volituse tegutseda rahvaesindajana. Teil kõigil on mandaat. Ometi ütleb põhiseadus, et Riigikogu liige ei ole seotud mandaadiga. Mida see tähendab? Seda, et teist igaühe õlul on vastutus esindada kogu rahvast. Pidada silmas kõiki neid muresid, mida valimistel väljendati. Lihtne on neid üldiste sõnadega loetleda: julgeolek, majandus, elukallidus, kliima, looduse kaitse, haridus, omavalitsuste toimetulek… Ja on palju neid muresid, mis ei tarvitse esimesena pähe tulla, kuid mis pole vähem tähtsad – näiteks tehnoloogia areng ja noorte vaimne tervis, millest olen oma kõnedes rääkinud ja räägin veel,“ ütles president.
„Öeldakse, et poliitika on võimaliku kunst. Siiski tuleb olla ambitsioonikam – poliitika on ka kunst teha seda, mida alguses peetakse võimatuks. Eesti on jõudnud punkti, kus meie eesmärk pole ainult jõuda teistele järele, vaid ka leida uusi teid. Oleme selleks lausa sunnitud. Olukorras, kus Eesti riigi võlakoormus ähvardab kasvada, ei saa meie eesmärk piirduda lihtsalt kokkuhoiuga. Siht peab olema leida selliseid võimalusi arenguks, mis kasvatavad tõhusust ja lubavad meil saavutada rohkem kui täna,“ rõhutas Karis.
Riigikogu istungi otseülekanne järelvaadatavana:
Seejärel andsid Riigikogu liikmed ametivande, mille teksti luges ette Riigikogu vanim liige Enn Eesmaa.
Pärast Riigikogu liikmete ametikohustuste täitmisele asumist toimus Riigikogu juhatuse valimine, mille korraldas Vabariigi Valimiskomisjon. Kuni Riigikogu esimehe valimiseni juhatas Riigikogu istungit Vabariigi Valimiskomisjoni esimees Oliver Kask.
Riigikogu liige Marek Reinaas esitas Riigikogu esimehe kandidaadiks Lauri Hussari ja Riigikogu liige Henn Põlluaas Martin Helme kandidatuuri.
Salajasest hääletamisest võttis osa 101 Riigikogu liiget. Lauri Hussari poolt hääletas 59 Riigikogu liiget ja Martin Helme poolt 20 Riigikogu liiget. Kehtetuid hääletussedeleid oli 22.
Hussar tänas valimise järel Riigikogu liikmeid ja soovis kõigile jõudu tööle.
Riigikogu liige Erkki Keldo esitas aseesimehe kandidaadiks Toomas Kivimäe, Riigikogu liige Tanel Kiik Jüri Ratase ja Siim Pohlak Martin Helme kandidatuuri.
Salajasest hääletamisest võttis osa 101 Riigikogu liiget. Toomas Kivimäe poolt hääletas 56 Riigikogu liiget, Jüri Ratase poolt 27 Riigikogu liiget ja Martin Helme poolt 17 Riigikogu liiget. Kehtetu oli üks hääletussedel. Seega valiti Riigikogu esimeseks aseesimeheks Toomas Kivimägi ja teiseks aseesimeheks Jüri Ratas.
Pärast Riigikogu juhatuse valimist teatas peaminister Kaja Kallas vastavalt põhiseadusele valitsuse tagasiastumisest.
Foto allikas: Riigikogu fotoarhiiv. Autor: Erik Peinar.
Teema: Riigikogu