Lihtsad asjad mida meeles pidada, kui liikluspolitsei su auto peatab
On tõsi, et mõni autojuht ei järgi Eesti teedel korda ja liikluseeskirju, kuid see ei tähenda, et ka sina võid seda enesestmõistetavaks pidada. Ehk eeldad, et liikluspolitseid läheduses pole, seega on ohutu foorituld eirata ja kihutada, aga iial ei tea, millal liikluspolitsei võib järsku välja ilmuda ja käskida sul teeservale tõmmata. Sõltumata sellest, kas oled süüdi või mitte, on liikluspolitseiga suhtlemine kahtlemata närvesööv kogemus.
Kui sind kinni peetakse ja sa pead liikluspolitseiga silmitsi seisma siis järgi neid nõuandeid, et teie vaheline vestlus sujuks meeldivamalt ja lihtsamalt.
Ära satu paanikasse: kui politsei annab sulle märku auto peatada, ei tohi paanikasse sattuda. Püüa olla rahulik, ära astu autost välja ning püüa teada saada, miks su auto peatati. Ava aken ja oota politseid, see annab teada, et sa pole midagi valesti teinud. Samuti pead auto mootori seiskama, sest see ütleb politseile, et sa ei püüa põgeneda.
Tee koostööd: kui liikluspolitseinik teeb sulle korralduse peatuda, peaksid tegema temaga koostööd ja teeservale tõmbama. Ära püüa teda eirata ega sõitu jätkata, sest see võib kaasa tuua tõsiseid probleeme.
Vajalikud dokumendid: ennem kui sa üldse autoga liiklusesse lähed siis veendu, et sul on olemas juhiload, kehtiv liikluskindlustus ja registreerimistunnistus.
Peatu turvaliselt: heida pilk teistel radadel sõitvatele autodele ja siis võid oma auto turvaliselt tee äärde tõmmata. Sa ei tohi kiirustades rida vahetada ja peatuda, sest see võib põhjustada suure avarii.
Ole viisakas: liikluspolitseinikuga rääkides pead sa olema lugupidav. Palu viisakalt vabandust tehtud rikkumiste pärast. Politseinik võib parimal juhul piirduda ainult hoiatusega, kui oled aupaklik ning ta ei väljasta trahvikviitungit, kui oled toime pannud ainult väikse rikkumise.
Ära vaidle ega püüa politseid ära osta: kui oled mõnd liiklusreeglit rikkunud, ei tasu liikluspolitseinikuga vaielda. Kui sa pole ühtki reeglit rikkunud, võid ohvitserile rahulikult oma vaatenurka põhjendada. Kindlasti ära ürita politseile altkäemaksu pakkuda, sest selle eest võidakse sind vahi alla võtta ja kui oled reegleid suuresti rikkunud, pead tõenäoliselt trahvi maksma.
Lühidalt kokkuvõttes ei soovi teel sõites mitte keegi politseinike radarile sattuda, olgu ta algaja või kogenud juht. Vahel on siiski vältimatu, et liikluspolitsei su peatab. Rusikareegel on olla seadusesilma vastu lugupidav, et suhtlemisel ebamugavus kaoks. Sõiduga jätkamist võid alustada alles pärast politsei lahkumist, kui oled rahulik ja talitsetud.