Koroonaviirus Eestis, 27. september: ööpäevaga lisandus 35 positiivset testi
Viimase ööpäeva jooksul analüüsiti Eestis 2 344 haigust COVID-19 põhjustava SARS-CoV-2 viiruse esmast testi, millest 35 testi tulemus osutus positiivseks.
Vaata ka: Koroonaviirus maailmas ja Eesti koroonaviiruse kaart ja statistika
Rahvastikuregistri andmetel laekus enim uusi positiivseid testitulemusi Harjumaale, kus koroonaviirusesse nakatumine tuvastati 18 inimesel. Ida-Virumaale laekus 12 ning Raplamaale, Hiiumaale, Läänemaale ja Jõgevamaale lisandus üks uus koroonaviiruse juhtum. Ühel positiivse testitulemuse saanul puudus rahvastikuregistris märgitud elukoht. Reeglina on sellisel juhul tegemist välismaalasega.
Viimase 14 päeva haigestumus 100 000 inimese kohta on 39,43.
Harjumaa 18 (neist 14 Tallinnas) uuest juhtumist
kolm on seotud nakatumisega pereringis ning kaks nakatumisega koolis.
Ühel juhul toodi viirus sisse Ukrainast, ülejäänud juhtumite asjaolud on
veel täpsustamisel.
Põhja regionaalosakonna inspektorite jälgimisel on ligi 2000 inimest,
kellest 273 on haigestunud. Kokku saab põhja regionaalosakonna
tööpiirkonnas eristada kuute kollet, millest suurimad on Ida-Tallinna
keskhaigla kolle (34 nakatunut, neist 22 on haigla töötajad) ja
Läänemere gümnaasiumi kolle, kus on haigestunud 24 õpilast ja 8
õpetajat. Päästeameti koldega on seotud seitse juhtumit, nakatumisega
töökohal kuus ja pereringis samuti kuus juhtumit. Lisaks on tänase info
kohaselt kaheksa Harjumaa elanikku saanud viiruse Haapsalu
nostalgiapäevi külastades.
Ida-Virumaa uutest juhtumisest kolm on seotud
nakatumisega pereringi ning kolm nakatumisega töökohal. Kahel juhul
saadi haigus tuttavalt, ühel juhul toodi viirus sisse Venemaa
Föderatsioonist ning ühel juhul saadi nakkus koolist. Kahe juhtumi
asjaolud on täpsustamisel.
Kokku on ida regiooni tööpiirkonnas kaheksa aktiivset kollet, millest
Kohtla-Järve töökoha koldega on seotud seitse, esimese Sillamäe töökoha
koldega 13 ja teise Sillamäe töökoha koldega 8 inimest. Tutvuskonna
koldega on seotud 30, Tammiku põhikooli koldega 11 ning Kohtla-Järve
sünnipäeva koldega viis inimest. Teise Ida-Virumaale pereliikmete ja
tuttavate koldega on hetkel seotud kuus inimest (neist üks elab
Tallinnas).
Täna lisandus Ida-Virumaale uus kooliga seotud kolle Kohtla-Järvel,
koldega on hetkel seotud kuus haigestumist (neist kaks nakatunud
pereliikmed).
Ida regionaalosakonna jälgimisel on üle 900 inimese, kellest on haigestunud 175.
Jõgevamaa uue haigusjuhtumi asjaolud on selgitamisel. Lõuna regiooni tööpiirkonnas on tänahommikuse seisuga kolm kollet – 21 inimesega Võru sünnipäeva kolle, 11 inimesega matusekolle ja töökoha kolle (15 inimest). Lõuna regionaalosakonna jälgimisel on koroonaviirusega seoses üle 350 inimese, kellest 43 on haigestunud.
Hiiumaa uus juhtum on seotud nataumisega töökohal, ühel juhul nakatus inimene Haapsalu nostalgiapäevadel. Lääne regionaalosakonna jälgimisel on üle 160 inimese, kellest 15 on haigestunud.
Haapsalus avatakse homsest testimispunkt
SYNLAB Eesti avab esmaspäeval, 28. septembril, Haapsalus jala ja autoga ligipääsetava testimistelgi, mis asub Haapsalu kultuurikeskuse kõrval (Posti tn 3), Rahu ja Vaba tänava nurgal asuvas parklas. Esialgu testitakse inimesi kolmel päeval, vajadusel lahtiolekuaegu muudetakse.
Kokku on Eestis võimalik saatekirjaga koroonaviiruse ninaneelu proovi anda 18. testimispunktis, millest kolm asuvad sadamas ja lennujaamas ning on mõeldud Eestisse saabujate testimiseks.
Terviseamet paneb südamele: Kuna lähikontaktiks loetakse olukorda, kus inimesed viibivad teineteisele lähemal kui 2 meetrit ja pikema aja jooksul kui 15 minutit, siis haigena koosviibimisele minek on kindel viis oma sõpru nakatada – sageli viibitakse tunde tihedalt koos kinnises ruumis ning räägitakse valjul häälel. Viimane aitab viiruseosakestel aga veelgi paremini levida.
Kindlasti võiksid üritustel osalejad oma telefoni paigaldada koroonaäpi HOIA, mis aitab võimalikku lähikontakti tõhusamalt tuvastada.
Seoses koroonaviirusega vajab haiglaravi 31 inimest
27. septembri hommikuse seisuga vajab Eestis koroonaviiruse tõttu haiglaravi 31 inimest, juhitaval hingamisel pole ühtegi patsienti. Koju ei saadetud ühtegi patsienti ega avatud ühtegi uut koroonaviiruse juhtumit.
Tänaseks on haiglates lõpetatud 454 COVID-19 haigusjuhtumit 441 inimesega.
27. septembri seisuga on tervenenud 2 506 inimest. Neist 1 918 inimese (76,5%) haigusjuhtum on lõpetatud, 588 inimese puhul (23,5%) on positiivsest testist möödunud rohkem kui 28 päeva ja inimene ei viibi haiglaravil ehk ootab tervenemise kinnitamist.
Eestis on kokku tehtud ligi 205 000 esmase testi, nendest 3 200 ehk 1,56 protsenti on olnud SARS-CoV-2 viiruse suhtes positiivsed.
Järgmised nädalad on kriitilised viiruse kontrolli alla saamiseks. Maski kandmine ei ole Eestis küll kohustuslik, kuid mask on väga hea täiendav meede distantsi hoidmisele, heale kätehügieenile ja heale respiratoorsele hügieenile. Maski tuleb kanda kõigil mistahes haigussümptomitega inimestel avalikus kohas viibides või vältimatu lähikontakti korral. Maski peaksid kandma kõik koroonaviirusesse haigestunute kontaktsed, isegi siis kui sümptomeid veel pole. Maski tasub kanda külastades rahvarohkeid suletud ruume - poed, kaubanduskeskused, ühistransport jm. See on tungivalt soovitatav just nendes piirkondades, kus on tekkinud uued nakkuskolded. Maski tuleks kanda ka väljas rahvarohketes kohtades viibides, kui pole võimalik hoida võõraste inimestega distantsi. Oluline on maski paigaldada, kanda ja eemaldada õigesti, ennast nakatamata. Pärast maski eemaldamist tuleb käed desinfitseerida.
Kuidas peatada koroonaviiruse levik?
- Kõige efektiivsem meede nakkuse vältimiseks on distantsi hoidmine.
- Rahvarohketes kohtades ja eriti siseruumides, kus ei ole võimalik teiste inimestega distantsi hoida, on soovitav kanda ka maski.
- Kinniseid rahvarohkeid kohti tuleks võimalusel vältida.
- Järgida tuleb kätehügieeni ehk teisisõnu: käsi tuleb pesta tihti.
- Kätepesuks tuleb kasutada sooja vett ja seepi, avalikes kohtades alkoholipõhist käte desinfitseerimisvahendit.
- Aevastamisel või köhimisel tuleb oma suu ja nina katta ühekordse salvrätiga. Kasutatud salvrätt tuleb koheselt visata prügikasti ja seejärel käed puhastada. Salvrätikut puudumisel kasuta oma varrukat (küünarvarre osa), mitte paljast kätt.
- Haigena tuleb püsida kodus, seda ka kergete sümptomitega.
- Mistahes haigussümptomite puhul tuleb kahtlustada koroonaviirust ja helistada oma perearstile.
- Laadi
Google Playvõi App Store’i kaudu oma telefoni mobiilirakendus HOIA, mis teavitab sind, kui oled olnud lähikontaktis koroonaviiruse kandjaga. Samuti saad nii anonüümselt teavitada teisi kasutajaid enda haigestumisest. Rakenduse kasutajate telefonid vahetavad omavahel anonüümseid koode ning riik, rakenduse tootja ega telefoni tootja ei saa teada, kes kellega lähikontaktis oli. Loe lisa www.hoia.me
COVID-19 on piisknakkushaigus, mida põhjustab aevastamisel ja köhimisel inimeselt inimesele ning saastunud pindade ja pesemata käte kaudu leviv SARS-CoV-2 viirus.
Tervise ja Heaolu Infosüsteemide Keskuse andmetel on tänase seisuga HOIA mobiilirakendust alla laaditud 142 839 korda ja läbi selle on end haigeks märkinud 60 inimest.
Teema: Koroonaviirus