Täna Magnumi poolt apteekidesse müüki paisatud maskid ei kaitsegi viiruse eest?
TTJA (Tarbijakaitse ja Tehnilise Järelevalve Amet) uurib täna müügile tulnud FFP1 maskide nõuetele vastavust.
(Pilt on illustratiivne)
Kolmandates riikidest Euroopa Liitu sisenev kaup läbib alati tollikontrolli. Tolliametnik vaatab kauba üle ja kui ta leiab, et toodete osas on vaja pädeva asutuse hinnangut, siis saadetakse neile tolliteatis. Seekord maskide kohta TTJA tavapärast tolliteatist ei saanud, kuid võttis logistikafirma päringu peale ennetavalt ettevõttega ise ühendust. Kuna Magnumi tarnitud tootel olevast märgistusest ei olnud võimalik teha kaitseomaduste kohta ühtegi järeldust, küsis Tarbijakaitse ja Tehnilise Järelevalve Amet ettevõtjalt täiendavalt, mis tootega on täpsemalt tegemist ja millised on kaitseomadused.
Vastu saadeti maskide dokumendid, sh Poola labori sertifikaadi ja katsearuanded. Dokumente analüüsides selgus mitmeid segaseid asjaolusid. Näiteks oli kirjas, et tegemist on kirurgiliste maskidega, ent lähemal uurimisel tuli ilmsiks, et tegemist on FFP1 kategooria kaitsemaskiga. FFP1 puhul on tegemist isikukaitsevahendiga. Iga isikukaitsevahend on tehtud mingi kindla eesmärgiga ning omab kindlat kaitset. FFP1 kategooria kaitsemask kaitseb õhusaaste ja tolmuosakeste eest. FFP1 gruppi kuuluv kaitsemask ei kaitse viiruse eest nii, nagu teeb seda meditsiiniline või kirurgiline mask. FFP1 sobib tavainimestele kasutamiseks, aga meditsiinisektoris, kus on lähikokkupuude nakatunutega vältimatu, see mask ei sobi.
Veelgi enam, hetkel on põhjust kahtlustada, et toodetega kaasas olnud Poola labori sertifikaadid ei vasta tegelikkusele. Nimelt sellist sertifikaati Poola labori kodulehel väljas ei ole ning seal on kirjas, et kõik ajavahemikul 1-26. märts 2020 väljastatud vabatahtlikud sertifikaadid, mis hõlmavad Covid-19 seotud tooted on tühistatud. Täpsemad asjaolud on praegu uurimisel.
Toode on sellest hoolimata turule lubatud nõudega, et see tuleb ümber märgistada. Kuna tootega oli kaasas nõuetele mittevastav infoleht, siis oli üks turustamise tingimus, et ostjale antakse kaasa paberkandjal info. Seegi on juba väga suur vastutulek, kuna tavaolukorras nõuatakse tootele õige info peale kleepimist.
Praegusel hetkel on kõige tähtsam inimeste tervis ja haiguse ennetamine, seega on ääretult oluline, et inimesed teaksid, millist maski nad ostavad ning kuidas neid tuleb kasutada. TTJA tagab igal juhul, et isikukaitsevahendid jõuaksid võimalikult kiiresti inimesteni. Tullakse maksimaalselt vastu kõikidele maskide tootjatele ja importijatele. Aga Tarbijakaitse ja Tehnilise Järelevalve Amet ei saa lasta juhtuda, et toode läheb müüki valeinfoga või ilma igasuguse infota.
NB, tasub tähele panna! Mask ei asenda teisi piiranguid, see on lisa-abinõu, kui on
vajadus minna kohta, kus on teised inimesed. Maski kandmine aitab kaasa
viiruse leviku vähendamisele eelkõige avalikes ruumides nagu näiteks
pood, apteek, meditsiiniasutused, ühistransport jne. (Kaitse)maski ei
ole üldjuhul vaja kanda kodus ja õues. Ent ükskõik milline on mask või
ükskõik kui tõhus on maski filtreerimisvõime, muutub see vähetähtsaks
kui seda ei kasutata koos teiste ennetavate meetmetega, eelkõige
lähikontakti vältimine, regulaarne käte hügieen, näo katsumise vältimine
ja kodus püsimine.
Allikas: Tarbijakaitse ja Tehnilise Järelevalve Amet
Millised on kaitsemaskide standardid ja mille vastu need kaitsevad?
Euroopas on kasutusel EN 149: 2001 ning vastavalt sissehingatavas õhus leiduvate osakeste filteerimise võimekusele on need kategoriseeritud FFP märgisega
FFP1 on kõige madala filtreerimise võimekusega mask, aerosoolide välja filtreerimise võimekus on 80% ja maksimaalne lekkimine sissepoole 22%. See mask on põhiliselt kasutusel tolmu vastu - kodused renoveerimistööd jne.
FFP2 maskil on osakeste välja filtreerimise võimekus minimaalselt 94% ja sissepoole lekkimine maksimaalselt 8%. Kasutusel põhiliselt ehitusel, põllumajanduses ja tervishoius, viimase puhul kaitseks viiruste vastu. See mask kaitseb ka koroonaviiruse eest.
FFP3 on kõige suurema osakeste välja filtreerimise võimekusega mask, vastav näitaja on 99% ja sissepoole lekkimine maksimaalselt 2%. Kõige kõrgema kaitsetasemega isikukaitsevahend neist kolmest kategooriast. Kaitseb näiteks vanasti ehitusel kasutusel olnud materjali asbesti osakeste sissehingamise vastu. See mask pakub kaitseb ka koroonaviiruse vastu.