Kommenteeri - Alates 1. novembrist suletakse Eesti.ee eesnimi.perekonnanimi@eesti.ee e-posti teenus
Riigi Infosüsteemi Amet (RIA) sulgeb 1. novembrist 2023 erakirjavahetuseks loodud e-posti teenuse, mille tulemusel ei ole sellest hetkest enam võimalik kasutada eesnimi.perekonnanimi@eesti.ee ja ettevõttenimi@eesti.ee e-posti aadresse. Otsus ei puuduta ametlikke e-posti aadresse isikukood@eesti.ee ja registrikood@eesti.ee, kuhu saavad jätkuvalt teateid saata ainult riigiasutused.
Nimelisi @eesti.ee lõpuga e-posti aadresse ehk nn aliasi lõi riik aastatel 2005-2018 eraisikutele ID-kaardi või elamisloa väljastamisel ning ettevõtetele selle registreerimisel. Aadresse kujul eesnimi.perekonnanimi@eesti.ee (nt mariann.mustikamets@eesti.ee) ja ettevõttenimi@eesti.ee (nt maailmaparimtransport@eesti.ee) on võimalik kasutada erakirjavahetuseks, kuid see ei ole osa riikliku postkasti teenusest – neile aadressidele saadetud kirjad ei salvestu riiklikus postkastis, vaid need suunatakse otse edasi riigiportaalis määratud kasutaja igapäevasele e-posti aadressile (nt Gmail, Hotmail).
“Pea 20 aasta eest lisavõimaluseks loodud isiklike kirjade edasi suunamise lahendus on oma aja ära elanud ning riigil ei ole otstarbekas hoida maksumaksja raha eest üleval teenust, millel on vähe kasutajaid ning erasektori pakutavad väga head alternatiivid,“ kommenteeris nimeliste e-posti aadresside sulgemist RIA peadirektori asetäitja riigi infosüsteemi alal Joonas Heiter. Ees- ja perekonnanimelisi e-posti aadresse on loodud ca 590 000, kuid aktiivses kasutuses on neist 2%. “Viisime aasta alguses endanimeliste e-posti aadresside omanike seas läbi küsitluse, mille kohaselt neist 60% üldse ei tea, et neil nimeline e-posti aadress olemas on ja 70% ei pidanud taolise suunamisaadressi olemasolu ka vajalikuks,” märkis Heiter. Ettevõtte nimega e-posti aadresse on loodud 256 000, kuid aktiivseid kasutajaid on veelgi vähem kui eraisikute puhul.
Kuna eesnimi.perekonnanimi@eesti.ee ja ettevõttenimi@eesti.ee aadressidele saavad saata kirju piiramatult kõik, liigub nende kaudu palju rämpskirju ja muud ebaolulist. “Seetõttu ei jõua peamiselt Microsofti, Gmaili ja Yahoo spämmifiltrite tõttu ka paljud vajalikud kirjad suunamisaadressidele kohale, mistõttu ei ole see teenus täna terviklik ega töökindel,” selgitas Heiter. “Mõistame, et sulgemisotsus võib selle vähestele kasutajatele tuua kaasa ajutisi ebamugavusi ning vabandame selle eest,“ lisas ta.
Inimesed, kes on @eesti.ee lõpuga nimelisi e-posti aadresse kasutanud ja neid enda kontaktina jaganud, peaksid hiljemalt 1. novembriks oma kontaktandmed teenusepakkujate juures uuendama. Neil, kes ei ole seda e-posti aadressi kontaktina kasutanud, ei tule midagi teha. RIA saadab täpsema info ja juhised riikliku postkasti kaudu kasutajatele käesoleva nädala jooksul.
Otsus ei puuduta kuidagi isikukood@eesti.ee ja registrikood@eesti.ee e-posti aadresse, mille kaudu saadavad riigiasutused (nt transpordiamet, PPA, siseministeerium, sotsiaalkindlustusamet jne) kodanikele ametlikke kirju. “Riiklik postkast ongi loodud selleks, et riik saaks oma kodanikele teateid saata ning RIA keskendub täna e-posti aadresside isikukood@eesti.ee ja registrikood@eesti.ee edasi arendamisele, et tagada riigiasutuste sujuv suhtlus ja infovahetus kodanikega,” märkis Joonas Heiter.
Endanimelise @eesti.ee lõpuga e-posti aadressi olemasolu saab kontrollida, kui siseneda riigiportaali keskkonda www.eesti.ee, valida töölaualt või vasakmenüüst “Postkast”, edasi vasakmenüüst punkt “Seaded” ning kui lehe all on keele valiku juures aadressi kuju eesnimi.perekonnanimi@eesti.ee või ettevõttenimi@eesti.ee, annab see kinnituse aliase olemasolust.
Teema: Riigi Infosüsteemi Amet, Eesti.ee