Eesti.ee täienes uue volituste haldamise võimalusega
Riigiportaal eesti.ee läks üle uuele kesksele volituste haldamise infosüsteemile Pääsuke, mis muudab ettevõtte esindajatele erinevate ametiasutuste iseteeninduskeskkondadesse juurdepääsude andmise mugavamaks.
Majandus- ja infotehnoloogiaminister Tiit Riisalo sõnul on see oluline samm personaalse riigi poole liikumisel. „Ettevõtja jaoks muutub riigiga suhtlemine loodava digivärava kaudu sujuvamaks, sest Pääsuke võimaldab tal hallata töötajate ligipääsu erinevatesse riigi iseteenindusportaalidesse ühest kohast,“ sõnas Riisalo.
Keskne volituste haldamise infosüsteem Pääsuke on loodud eesmärgiga koondada ligipääsuvolituste haldamine ühte kesksesse kohta – eesti.ee ettevõtja keskkonda. Riigiportaalis saab hakata haldama nende asutuste ja ettevõtete ligipääsuvolitusi, kes on samuti Pääsukesega liitunud. Volitusi saab vastavalt rollile anda ja tagasi võtta, aga neist ka loobuda ja teatud juhtudel ka edasi volitada. Andmed liiguvad turvaliselt X-tee andmevahetuskihi kaudu ja kõigi toimingute kohta laekub osapooltele riiklikku postkasti ka teavitus.
"Ettevõtja jaoks tähendab uus keskkond lihtsust, mugavust, ühetaolisust ja kiirust asjaajamisel, sest töötajate ligipääsuõigused riigi erinevatesse iseteeninduskeskkondadesse koonduvad järk-järgult kesksesse volituste haldamise infosüsteemi," ütles RIA personaalriigi osakonna juhataja Taavi Ploompuu. "Töötaja poolt vaadatuna tähendab uus keskkond samuti suuremat läbipaistvust, aga ka suuremat kontrolli oma volituste üle. Riigiportaali sisse logides näeb eraisiku vaates volitusi ühest kohast ja inimesel endal on võimalik loobuda ligipääsuõigustest, mis ei ole enam ajakohased, aga on jäänud mingil põhjusel tööandjal eemaldamata," selgitas Ploompuu.
Esimesena võttis keskse volituste haldamise infosüsteemi kasutusele riigiportaal eesti.ee, mille teenuste kasutamisega seotud volitusi hallatakse nüüdsest Pääsukeses. Samuti on võimalik riigiportaalis jagada volitusi Maa järelmaksunõuete infosüsteemi (MAAIS) ning Rahvastikuregistri partnerteenuste kasutamiseks. Peagi on uue infosüsteemiga liitumas ka Registrite ja Infosüsteemide Keskuse majandusaasta aruannete edastamise portaal ja Põllumajanduse Registrite ja Informatsiooni Amet. Käesoleva aasta jooksul oodatakse Pääsukesega liidestuma ka Maksu- ja Tolliametit. Läbirääkimisi liidestumiseks peetakse teiste seas veel Eleringi, Statistikaameti, Tervisekassa ning Tervise ja Heaolu Infosüsteemide Keskusega.
Ploompuu sõnul pakub valminud süsteem nii asutustele kui ka eraettevõtetele muu hulgas võimaluse loobuda oma iseteeninduskeskkonnale volituste haldamise süsteemi arendamisest, mis aitab kokku hoida nii raha kui ka aega. „Pääsuke on välja arendatud piisavalt võimekaks, pakkudes erinevaid tööriistu ja arvestades nii riigi- kui erasektori äriliste eesmärkide ja vajadustega,“ märkis ta.
Lähitulevikus on plaanis laiendada Pääsukese võimalusi ka eraisikutele, pidades silmas just nende igapäevaseid tegevusi. „Näiteks võiksid vanavanemad volitada oma asju iseteeninduskeskkondades ajama mõne noorema põlvkonna esindaja,“ tõi Ploompuu näite.
Pääsukese projekti rahastatakse teadus- ja arendustegevuse (TA) ning Euroopa Liidu taaste- ja vastupidavusrahastuse (RRF) vahenditest.
Uudise pildi allikas: RIA
Teema: Riigi Infosüsteemi Amet, Eesti.ee