Hasartmängude regulatsioon Eestis
Kasiinod koos üldise meelelahutuse sektoriga on väga jõulise kasvuga valdkonnad olnud juba mõnda aega, olles tugevas kasvutrendis üle kogu maailma ning sealhulgas ka Eestis. Koos tehnoloogia arenguga ning kiirete nutitelefonidega, mis võimaldavad internetile ja sealhulgas ka online kasiinodele ligipääsu igal sobival hetkel on selle ajaviitena populaarseks muutnud, kuna see on lihtne ning käepärane.
Millest see interneti kasiinode trend alguse sai ja millised on tänapäevani toimivad alternatiivid sellele? Ja millised reeglid ja regulatsioonid sellisele täiskasvanutele mõeldud ja reeglina tasulise meelelahutuse puhul üldse kehtivad? Vaatame üle põhilised regulatsioonid ja seadused mis mängijaid igapäevaselt mõjutavad ning teeme tutvust ka sellega, kuidas kasiinod Eestis üldse popiks said.
Kuidas kasiinod üldse Eestis pilti tulid?
Eestis on kasiinode maastik üldiselt päris tagasihoidliku joont hoidnud - kasiinod ise on läbi aegade olnud viisakalt kas hotellide või suuremate kaubanduskeskuste osaks sellisel moel, et kui neid otsida ei sooviks siis ilmselt ka ei leiaks. Ka Eestis on hasartmänge näiteks kaardimängude näol mängitud väga kaua kuid esimene korralikum kasiinode asutamise laine jõudis meieni koos Nõukogude Liiduga mil oli ka siin mõni kasiino avatud hoolimata sellest, et Nõukogude Liidus üldiselt olid hasartmängud keelatud.
Koos Eesti Vabariigi loomisega rakendati siin aga 1995 aastal ka esimene hasartmänguseadus, mida uuendati oluliselt alles 2008. aastal. See muutis hasartmängud küll legaalseks kuid samas seadis neile täiendavad piirangud, näiteks vanusepiiranguks 21 eluaastat. Enamik kasiinodest Eestis on tänase päevani Tallinnas näiteks suuremate hotellide nagu Schnelli ja Radisson Blu juures. Siiski leidub kasiinosid pea igas linnas, sealhulgas muidugi ka Tartus ja Pärnus. Lisaks on läbi aegade olnud populaarseks meelelahutuseks mänguautomaatide keerutamine Soome ja Rootsi kruiisilaevadel. Tänase päevani on Hasartmänguseadus just see, mis reguleerib kogu kasiinode toimimist, sealhulgas interneti kasiinod Eestis. Selle seaduse rakendamise ja kõikide tahkude eest hoiab hoolt ja vastutust meie enda Maksu- ja Tolliamet.
Millised on põhilised regulatsioonid Eestis, mis mängijaid mõjutavad?
Esmane tähtsaim regulatsioon mille Hasartmänguseadus paika paneb on muidugi vanusepiirangud. See tähendab, et alla 21. aastased isikud ei või Eestis kasiinos viibida ega mängida ning see kehtib üheselt nii tavalises kasiinos kui ka online kasiinos. Isegi tavalise kiirloterii nagu näiteks Bingo Loto mängimiseks peab isik olema vähemalt 16. aastane ning esitama isikut tõendava dokumendi pileti ostmiseks.
Lisaks on olulised ka makse mõjutavad sätted, kuigi esmapilgul võib tunduda, et maksud on kasiinode enda mured ja tavalisi mängijaid see kuidagi ei mõjuta. Nimelt on seal kaks olulist punkti - kasiinod peavad teatud protsendi hasartmängutulust tasuma riigile hariduse, spordi ja kultuuri edendamise eesmärgil ehk sellisel moel meelt lahutades võid ka kaotuse puhul end veidi paremini tunda teades, et see tegevus toetab kohaliku kultuuri ja koole.
Lisaks on otseselt mängija rahakotile tähtsaim punkt see, et Eestis litsentseeritud kasiinos mängides ei pea võitudelt tulumaksu tasuma vaid seda teeb kasiino ise oma kulul mängija eest! See tähendab, et võidu korral saad sa kätte selle summa mida näed ning ei pea muretsema, et Eesti Maksu ja Tolliamet sellest sinult oma osa soovib. Küll aga tuleb meie astmelise tulumaksusüsteemi puhul arvestada, et võidusummad lähevad siiski tuluna arvesse ja võivad muuta mängija isikliku tulumaksuvaba miinimumsummat.
Mida kujutab endast üldse kasiino litsents?
Kasiinod, ka internetikasiinod, on ettevõtted mis peavad olema vastavalt registreeritud ning selleks, et hasartmänge pakkuda peab neil olema selleks vastav litsents. See tähendab, et antud ettevõtteid kontrollitakse, et mängud ja võiduvõimalused oleksid ausad ja kontrollitakse kõiki rahavooge erilise hoolega. See on vajalik selleks, et ettevõtted ei saaks mängijaid ebaproportsionaalsete võiduvõimalustega rahast tühjaks tüssata ning et oleksid välistatud ka erinevad rahapesu skeemid ja onupoja poliitika, näiteks kui aastaloosi auhinnaks on auto siis kontrollitakse, et see loositakse ka ausal meetodil välja, mitte ei anta seda lihtsalt naabri pojale.
Eestis väljastab ja haldab hasartmängulitsentse Eesti Maksu- ja Tolliamet ning nende kodulehel saab tutvuda ka nimekirjaga ettevõtetest, kellele see antud on. Küll aga leidub ka palju internetikasiinosid mis ei ole Eestis litsentseeritud kuid ometi on seal võimalik mängida - sellisel juhul on ettevõte litsentseeritud kusagil mujal, näiteks Maltal või Curacaos ning vastab sealsetele regulatsioonidele, ehk tegemist on välismaa kasiinoga. Ka seal mängimine võib olla aus ja täiesti ohutu kuid kuna EMTA sealsete probleemide korral abi ei saa pakkuda siis tasub enne seal mängimist topelt üle kontrollida kas antud koht on korralik, kus mängida soovid. Lisaks tasub silmas pidada, et välismaa internetikasiinode võitudelt tuleb mängijal endal EMTA’le siiski ise tulumaks ära maksta mis on lausa 20% võidust. Seetõttu on alati kindlam eelistada Eesti internetikasiinosid.